Posts Tagged ‘Aloe Vera’

Aloe Vera, bima e jetës

Dr_hysniShqiptarët që zakonisht u mbeten besnik me fanatizëm bimëve të tyre natyrore, po gjenden në vitet e fundit nën efektet e një bime me origjinë të huaj që ka efekte magjike: Aloe Vera. Hysni Dankshi është mjeku alternativ që i ka kushtuar punën e tij kërkimore kësaj bime dhe efekteve të saj në një pafundësi sëmundjesh.

“Ishte dhuntia, pasioni dhe vullneti im që të meresha me bimësinë, të përgatisja ilaçe dhe të shëroja të sëmurin, pacientin”, shpjegon Hysniu.

Natyra shqiptare ofron një pafundësi varietetesh të bimësive dhe doktor Dankshi i ka studiuar pothuajse të gjitha. Por dicka rreth një dekade më parë ndryshoi cdo gjë.

“Unë si mjek alternativ studiova shumë për këtë bimë, për Aloe Verën dhe sjellim në Shqipëri produktet e saj prej shtatë vitesh. Ndoqa shumë emisione televizive dhe më erdhën nga Gjermania disa kaseta të perkthyera për ‘bimën e jetës’”, thotë Hysniu.

Besimi mbi këtë bimë ishte shumë i madh dhe për të ishte si një dashuri me shikim të parë.

“Këtu në Shqipëri e kam aplikuar fillimisht mbi një djalë 25 vjeç nga qyteti i Shkodrës që kishte probleme alergjike dhe humbje të imuntetit, kur e përdora tek ky pacient rezultatet ishin të përkryera”, tregon Hysniu.

Mirëpo kjo bimë është bërë një epidemi e vërtetë, jo në kuptimin mjekësor të termit. Moza Petani ka lidhur gjithashtu jetën me produktet që kanë në bazë Aloe Verën.

“Kam që në fillim të viteve 90. Atëherë kam dëgjuar për herë të parë. Kam qënë jashtë, jo këtu”, rrëfen Moza.

Sot çdo produkt në të gjithë botën ka pak nga bima e konsideruar si e mrekullueshme.

“Aloe Vera janë 3000 lloje. Njeriu përpara se ta mari për ta konsumuar duhet të konsultohet”, thotë Vera.

Por pavarësisht mrekullive që thuhen me këtë produkt duhet pasur shumë kujdes.

Bimet, perpunimi i tyre

Trendafili i kuq, i bute

 

Hudhra

 

ami

 

tershera

 

lakra

 

speci i kuq

 

kanella

 

portokalli

 

ekinacea

 

bishtkali

 

saneza

 

ginko biloba

 

dellinja e zeze

 

lavanda

 

liri

 

domatja

 

kamomili

 

aloe vera

 

Njihuni me bimet ne natyre

Ketu do te shikoni bime te ndryshme qe ndodhen ne natyre te cilat kane veti sheruese.

 

 

 

Shtroper, Thundermushka

 

Trendafili i bute, Netulla

 

Aloe Vera, Arra, Bar gjarpri mjeksor, Bar blete

 

Tershera, Lulekuqe, Lulelepuri, Luleshtrydhe

Mellaga e bardhe, mender e eger, mersini, meshtenga, kulumbria, lajthia, makth mjeksor, manafera

 

Trumez e bute, ulliri, trendafili i eger, valeriana, boronica, bredhi i bardhe, bushi, cikorja

 

Vjeshtull e bardhe, zhumbrica, sherebela, speci, geshtenja e eger, thana, gjemb gomari, gjethe dielli

 

Bargjaku, bari i etheve, grami(rrenjet), hithra, bari i majasellit, bliri, hudhra, hurma e bute

 

Keputje bisht kali, mani i zi, manushaqe, mellaga, limoni, kokacelli i kalter, koper e eger, kulumbria

 

Fieri mashkull, frasheri i bardhe, ftoi, rozmarina, dafina, dardha e eger, dellenja e zeze, domate

 

Selvia (boce), shega (levorja e frutit), shpendra, shtogu i zi

 

Kinfusha, lule murrizi

 

Brokulla

 

Kamomili

 

Pelini, pisha, preshi, qershia e eger, qingjela, trendafili i livadheve, rrushi, sanza

 

Misri, molla, amni visnaga, patillxhani