Aloe Vera, bima e jetës

Dr_hysniShqiptarët që zakonisht u mbeten besnik me fanatizëm bimëve të tyre natyrore, po gjenden në vitet e fundit nën efektet e një bime me origjinë të huaj që ka efekte magjike: Aloe Vera. Hysni Dankshi është mjeku alternativ që i ka kushtuar punën e tij kërkimore kësaj bime dhe efekteve të saj në një pafundësi sëmundjesh.

“Ishte dhuntia, pasioni dhe vullneti im që të meresha me bimësinë, të përgatisja ilaçe dhe të shëroja të sëmurin, pacientin”, shpjegon Hysniu.

Natyra shqiptare ofron një pafundësi varietetesh të bimësive dhe doktor Dankshi i ka studiuar pothuajse të gjitha. Por dicka rreth një dekade më parë ndryshoi cdo gjë.

“Unë si mjek alternativ studiova shumë për këtë bimë, për Aloe Verën dhe sjellim në Shqipëri produktet e saj prej shtatë vitesh. Ndoqa shumë emisione televizive dhe më erdhën nga Gjermania disa kaseta të perkthyera për ‘bimën e jetës’”, thotë Hysniu.

Besimi mbi këtë bimë ishte shumë i madh dhe për të ishte si një dashuri me shikim të parë.

“Këtu në Shqipëri e kam aplikuar fillimisht mbi një djalë 25 vjeç nga qyteti i Shkodrës që kishte probleme alergjike dhe humbje të imuntetit, kur e përdora tek ky pacient rezultatet ishin të përkryera”, tregon Hysniu.

Mirëpo kjo bimë është bërë një epidemi e vërtetë, jo në kuptimin mjekësor të termit. Moza Petani ka lidhur gjithashtu jetën me produktet që kanë në bazë Aloe Verën.

“Kam që në fillim të viteve 90. Atëherë kam dëgjuar për herë të parë. Kam qënë jashtë, jo këtu”, rrëfen Moza.

Sot çdo produkt në të gjithë botën ka pak nga bima e konsideruar si e mrekullueshme.

“Aloe Vera janë 3000 lloje. Njeriu përpara se ta mari për ta konsumuar duhet të konsultohet”, thotë Vera.

Por pavarësisht mrekullive që thuhen me këtë produkt duhet pasur shumë kujdes.

34 Responses to “Aloe Vera, bima e jetës”

 • blerina:

  Mfalni por Mduhet te pys se Aloe Vera a mund te sheroj semundjen e prostates

  • Dr Hysni Dankshi:

   Blerina Aloe-vera eshte e dobishme per shume semundje por une kam ilace me te specifikuar per prostaten nese ju munde te me sjellni te semurin dhe ekon apo analizat. Me respekt dr Hysniu. Klinika ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza . cel ;0692106127 . Club; 0695238127

 • ckm doktor po sporiazmin mund te shroet

  • Dr Hysni Dankshi:

   Psoriaza ; kurohet, permisohet deri ne nje mase te konsiderueshme ; poe jo qe sherohet perfundimishte. Pra ne mjekesine alternative ka plot ilace bimore qe ndihmojne per ta permisuar kete semunndje. Nga dr Hysniu.

 • Ali:

  une quhem Ali Leka jam nga qyteti i Durrsit..jam 23 vjeq,kam nje infeksjon qe nuk po ja gjej diagnozen..une kam probleme qe shenja dalluse per kete infeksijon eshte se mua me rrin kapaket e syve te skuqur dhe me djegin gjat gjith kohes.prandaj nese do me keshilloni per nje vizit tek ju ..ose ndonjer mendim se si une mundem te sherohem..pres pergjigje ne emeil …me respekte Aliu

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ishte mire te beni nje vizite tek nje Okuliste une do te preferoja Okulistika Europiane dr Kasterjot Borici ne Tirane tek komuna e Parisit. Naten e mire.

 • Shqiponja:

  Pershendetje Doktor! Vajza ime 21 vjec, ka shqetesime nga zorret, ka fryrje dhe prani te shume gazi, i cili i shkakton zhurma te vazhdueshme dhe i shkaktoj nje stres te vazhduesh. Ka nje muaj qe perdor aloe vera. Po nuk po shef ndonje permiresim. Si mund ti largoje zhurmat dhe gazrat sepase po e penalizojne shume ne jeten e perdishtme dhe ne studimet ne shkolle. Ju faleminderit.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Shqiponja mesaduket juve ju dhashe mjekimin e duhur per vajzen qe ishte me studime jashte vendit . Tani i uroj asaj sherim te shpejt & sukse ne shkolle . Me respekt dr Hysniu.

 • mir mrama tokto une e kam nje poblem me thonje pome qerhen po nje mek meka dhan se ikan hi myku kisha pse deshir me ma jepe nje keshill si perdor per ke semuj te kishtave

 • Fatimja:

  Dr. Hysni me intereson te di, a eshte sheruese Alloa vera kurr merret ashtu sic eshte e paperpunuar fare, Se une ne shtepin time i kam vet Alloja vera dhe me jepni nji propozim te merret ashtu sic eshte gelli i saj eshte sherues. Me leng portokalli, apo bile ashtu sic eshte fare pa e perpunu.

 • Kol hilaj:

  Dr.Hysni Dankshi. Jam ne moshen 54 vjeq,,,ka rreth nje vit qe urinoj shpesh madje me pak djegje si dhe kam dhimbje shqetesuese ne rruget urinare deri ne dalje,,,kam bere disa analiza dhe kam rezultuar me infeksion urinar kam bere disa ilaqe por vazhdoj te keme probleme ,,te lutem qfar me sugjeroni?

  • Dr Hysni Dankshi:

   Perdorni cajin nga bima bishte kali ose sic i thone ndryshe keputje . merrni nje luge gjelle me kete bime te zihet ne nje gote uje per 10-15 min & pihet 2×1 gote uje me kete caj para buke . Dr Hysniu

 • renato:

  pershendetje. kam filluar te perdor bimen e sherbelit kunder djersitjes se tepert si e keni pershkruar ne librin tuaj. e bleva sherbelin ne farmaci por nuk thoshte per sa kohe ( dite) ta perdor. ne librin tuaj thoshte ta perdoresh per nje kohe te gjate por nuk e percaktonte me dite. mund te me thoni per sa dite ta perdor se farmacistja me tha te mos e perdor per shume kohe se mund te jete toksike . faleminderit.

 • leonardo:

  ckemi.jam alergjik dhe kam rinit kronik rrjellje te hundeve dhe teshtima gjate ghith vitit deshta te di nese kjo gje mun te sherohet perfundimisht

 • leonardo:

  Faleminderit doktori deshta te di nese duhet ta marr te gatshme ne farma apo duhet ta marr nga bima,nese merret nga bima si pregatitet.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Duhet ta merrni te gatshem ne farmaci nese deshironi une kam ne kliniken time Aloe Vera USA qe eshte sh cilesore. Ciao

 • leonardo:

  Mund ta di ku eshte klinika dhe sa eshte cmimi i saj

  • Dr Hysni Dankshi:

   Adresa e klinikes ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza. sa per cmimin mun te kontaktoni me nr e tel . Cel ; 0692106127 Club ; 0695238127 Me respekt dr Hysniu.

 • doktor Hysni Dakshi pershendetje.kam nje problem shume shqetsues der tani te pazgjidhshem.ekzemi,,,vuaj prej 3vjetesh prej ekzemit..kam marr mjekim. jam mjekuar ketu ne shqiperi ne itali te mjek popullor dhe rezultati zero..jam alergjike na ushqimet qe permbajn histamin….dhe polene lulesh..problemi qendron se ekzemin nuk me rri vetem ne pranver por gjith kohen..ne ket periudh pervec se me kruhet por un se gacmoj..edhe me eshte care me rrjedh gjak…eshte tortur e vertet,,,,a mund ta heq perfundimisht…se mjekimet qe kam mar ma kan heq e me von me eshte shfaqur prap te shtepia ku jetoj nuk mund te rri me shum se 2 dite se me acarohet atje kam lule me shumic na te gjitha llojet dhe me duket se ndikon dhe uji ibulierit….sdi as vet ku qendron problemi..ju lutem se jam ne hall te madh tani pas lindjes…se femijes me eshte acaruar me sh,,

  • Dr Hysni Dankshi:

   Blerina eja tek klinika te shikoj gjendjen tuaj pastaj te vendosim mjekimin. Me respekt dr Hysniu. Adresa e klinikes ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza. Cel; 0692106127 Club; 0695238127

 • tea:

  Pershendetje kam nje pyetje dr Hyseni Dankshi lidhur me floket, para ca kohesh kam perdor shum ngjura por tashme kam largue kshtu qe ahs per momentin dua qe floket te me rriten dhe te me behen te undyrshme sepse kam shum te thata se smundem asesi ti rregulloj, sepse nuk me rrin mir ju kisha lutur shum qe te me tregoni se qar duhet te perdor ose qka te bej sepse ne majet me keputen dhe me behen te dyfishta , jam duke perdor disa vitamin multi vitamin kam lexuar se i bejn mir flokut por kisha pas deshir te me tregosh se si duhet te veraj un te te kem flokt te bukura dhe te gjata faliminderit ju lutem me ktheni pergjigje klm

 • ola:

  Pershendetje Doja tju pyes nese ka ndonje menyre alternative per te lene cigaren e di qe duket si absurde por ..ndonje caj ose kure bimore sepse nuk po shof asnje menyre tjeter per ta lene .

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ketu ne Shqiperi nuk ka ndonje caj efektif ; por vijne nga jashte kokrra & cimcakiz per te stimuluar lenien e cigareve. Me respekt dr Hysniu.

 • kam smundjen e psoriazes a mun ta sheroni ket smundje

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sillni ekon & analizat pastaj tu jap nje ilace bimore enkas per zmdhimin e prostates deri tek semundjet me te renda sic jane tumoret ne prostat. Me respekt dr Hysniu.

 • Nuk po dal dot ne banjo.
  CFARE mind te bej?
  TE LUTEM DOKTOR!
  Jam 12 viece ne klase te gjashte.
  NDERIMET E MIA..

 • pershendetje doktor desha tju pyes.per infektimin vaginal kam kruarje skuqje ktu nuk me ndihmon asgje qe mejep gjinekologu cka me keshilloni kam tre muaj qe vuaj nga kruarja jufaliminderit shum

Leave a Reply