Kurat popullore për gjëndrat tiroide

Gjëndrat tiroide (me mungesë dhe tepricë jodi), gjenden në pjesën e mesme të fytit dhe shërbejnë për të rregulluar metabolizmin me hormonet e tij. Me fjalën metabolizëm, shprehet shpejtësia ose frenimi i djegies së substancave ushqimore në inde për të prodhuar energji, si edhe për zhvillimin e organeve të ndryshme të trupit. Funksioni i gjëndrave tiroide varet shumë dhe nga sasia e jodit që hyn në organizëm. Gjëndrat tiroide kanë këto shenja: dalja jashtë e kokërdhokëve të syrit, sytë janë të shkëlqyeshëm e të gjallë, kanë dridhje duarsh, kanë dobësim trupi, rrahjet e zemrës bëhen më të shpeshta dhe më të forta. Të sëmurët me gjëndra tiroide preken shpejt, qajnë për hiç gjë, kanë dhimbje koke, lëkura rri e djersitur dhe e ngrohtë, shpesh e skuqur, kanë heqje barku, çrregullime menstruacionesh tek gratë, shtrëngesa të gjoksit, bllokim të frymëmarrjes. Funksioni i gjëndrës tiroide dobësohet nga ndikimi normal i gjëndrës së hipofizës mbi tiroiden dhe shkakton çrregullimet që prekin gjëndrën. Këto janë shenjat që tregojnë funksionimin e hipertireozës, pra ulja e funksionit. Kurse hipertireoza (shtim i funksionit), për të cilin do të flasim më poshtë, është një sëmundje që prek më tepër gratë. Gjëndra prodhon më shumë hormone, kështu që trupi pëson disa çrregullime me rëndësi, siç ishin ato që përmendëm më lart në hipertireozë me ulje të funksionit, sepse shenjat janë të njëjta.
Struma
Është një sëmundje që shoqërohet me zmadhimin e gjëndrës tiroide, shfaqet më tepër tek gratë në çdo moshë. Gjëndrat zmadhohen në forma dhe mënyra të ndryshme. Për shembull, gjëndrat zmadhohen në mes ose në të dyja anët, apo njëra anë me përmasa të ndryshme, disa herë në një kohë të shkurtër, disa herë gradualisht. Gusha endemike (struma), quhet ajo sëmundje që shkaktohet nga mungesa e jodit në vendet malore. Personat shqetësohen nga pamja jo e bukur e fytit. Zakonisht gjëndrat tiroide me mungesë jodi gjenden tek personat në vendet malore, kurse ato me tepricë të jodit, në bregdet. Ka raste shumë të rralla që tek ndonjë person ndodh e kundërta. Gjëndrat tiroide me tepricë të jodit janë më të vështira për kurim, sesa ato me mungesë jodi.
Kurimi për mungesë jodi
Në 1 litër raki të fortë rrushi 18 gradë, tretni 1 kg sheqer dhe pastaj hidhen 40 kokrra arra të vogla (kur kanë push përsipër). Ena mbulohet dhe mbahet 40 ditë në vende të errëta. Pihet 1 filxhan, 2 herë në ditë, në mëngjes esëll dhe në darkë para gjumit. Kjo është metoda për personat që vuajnë nga mungesa e jodit. Personat që kanë gjëndra tiroide me mungesë jodi, duhet të mbajnë te koka e krevatit një degë pishe me bohçen e saj, që çliron jod me grykë hapur nga darka në mëngjes. I sëmuri me tiroide duhet të konsumojë sa më shumë hurma të pjekura mirë, mundësisht të qullosura. Pra në vjeshtë, kur është dhe stina e këtij fruti, të hahen 1 orë para buke nga 6-10 kokrra për 30 ditë.
Ata që vuajnë nga gjëndrat tiroide duhet të pijnë çdo ditë lëngun e 1-3 kokrra limoni, ose 50 gr lëvore që zihen në 500 gr ujë për 20 minuta; ky lëng pihet 2 herë nga 1 filxhan kafeje esëll në mëngjes. Duhet të konsumoni edhe mishin e peshkut që rritet në det, që ka shumë jod, dhe jo ata peshq që rriten në liqene me ujëra të ëmbla. Frashërin i bardhë: Zieni një litër ujë, në momentin e zierjes hidhni 7-10 lugë gjellë me bimë të thara dhe të grimcuara. I lini 20-30 minuta dhe i kulloni. Pihen 2 gota ujë në ditë të ëmbëlsuara sipas dëshirës. Unë si mjek kam përgatitur prej shumë vitesh ilaçe popullore për shërimin e gjëndrave tiroide me mungesë të jodit dhe për shërimin e strumës, me të cilët janë mjekuar pacientët.

337 Responses to “Kurat popullore për gjëndrat tiroide”

 • viola:

  pershendetje i nderuar.jam nje grua qe jam e semur nga gjendrat tiroide.kerkoj keshille nga ju si te kurohem.i kam bere analizat para tre muajve dhe rezultati ishte 13% kurse para disa ditesh i kam bere perseri analizat dhe rezultati i gjendrave eshte rritur per 18%.qka te perdorim qe te mos rritet kjo perqindje?faleminderit per mirekuptim.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Viola nuk me treguat nese jeni me gjenderra tiroide me mungese te jodit apo me teprice te jodit keshtu qe ejani per vizite ne klinike dhe merr me vete edhe analizat. Me respekt Dr Hysniu Klinika ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar. Cel 0692106127

   • Eriola:

    Pershendetje,jam diagnostikuar me mungese tiroidesh dhe u be ca kohe qe nuk marr mjekime.U vizitova te Dr Ylli,por ne mungese te interesit te treguar nga ana tij kundrejt shqetesimit tim po ju pyes juve.Cfare ilacesh duhet te perdor,theksoj qe perdorja Eurox.Ju faleminderit!

    • Dr Hysni Dankshi:

     Eja te merrni mjekimin ; kam bere nje ilace bimore per gjendrrat tiroide me mungese te jodit. Me respekt dr Hysniu.

 • viola:

  I nderuar Dr.Hysniu un jetoj ne Qytetin Prizrenit dhe mjeket sipas analizave me kan thene qe kam munges te Jodit dhe me kan dhene qe te perdor barnat Letrox 125, te cilat i perdor qdo dit ne mengjes? A ka mundesi qe ne ate rritjen e perqindjes te ndikoj edhe moti apo koha e ftoht e dimrit.Qka me preferoni ju te perdor si ushqim sherues, pasi qe njiheni edhe si mjek popullor. edhe njeher faleminderit.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Violo pershendetje une si mjeke Alternative ka pergatitur nje ilace te ri bimor per gjendrra tiroide me mungese te jodit disa bime me alkoolature qe pihet 3×20 pika para buke.Kur t’ju dalin koha qe te vini ne Tirane ejani dhe merreni. Me respekt dr Tirane . Cel 0692106127

 • BABAI IM ESHTE BER OPERACION PER GJENDERR DHE PASRAJ JANE NISUR ENDE GJENDRRA TE TJERA NE FYT AESHTT RREZIK

  • Dr Hysni Dankshi:

   Dua ta shikoj nga afer pacientin & letrat me pergjigje atehere dte vendosim ne se ka probleme. Me respekt dr Hysniu. Tirane Cel; 0692106127

 • pershendetje doktorr jam aldo nga elbasani// im ate 49 vjec pesoi para 6 muajsh nje infarkt truri dhe si pasoje i ka lene te folure nuk flet mire dhe ka damare ne qafe te bllokuar me gjak te mpiksure ka pak te dobet krahun e djathte te trupit /// doktorri qe e mbikqyri te spitali nr5 tirane i ka dhene vetem nje ilac (sintrome) per hollim gjaku por ka 6 muaj dhe ka vetem shume pake permiresim …cmendim keni cfare mund te na rekomandoni per ta shnderruar tim ate si me pare ta lehtsojme pake dhe te permiresohet/// Me respekt Aldo Elbasan

 • anxhela:

  pershendetje jam nje vajze ne moshen 23 vjec dhe une kam problem me gjendrat tiroide se nje gjender nuk prodhon hormon. jodin e kam ne rregull ajo gjendra eshte pak e zmadhuar dhe doktori me ka thene per operacion une desha te dija mendimin tuaj si profesionist ne ket fushe.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Anxhela ejani per nje konsulte tek klinika t’ju jap mjekim per gjendrat tiroide .Me respekt dr Hysniu. Tirane Cel;0692106127

 • I NDERUAR DR HYSNI PARA PAK DITE JAM E DIAGNOSTIFIKUAR ME GJENDRRAT TIROIDE TE CILAT JANE NEN FUNKSION TANI JAM ME TERAPI POR UNE KAM NJE PYETJE A DUHET QE TERE JETEN TE PERDORIM TERAPI APO KA SHERIM KJO SEMUNDJE NDONJEHER?D.M.TH.qe TI NDERPRESIM TABLETAT:JU LUTEMI NESE KENI MUNDESI ME KTHENI PERGJEGJE.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Blerina me sjell analizat & eko te gjendrave tiroide pastaj do te vendosim mjekimin por mendoj qe per pak muaj do sherohesh. Jeni te mirpritur per vizite. Me respekt dr Hysniu. Tirane Cel; 0692106127

 • marsela:

  pershendetje doktor,
  Dje pergatita kuren me arra dhe raki, por nuk jam e qarte nese kur kura te jete gati, duhet nga nje fixhan ne mengjes dhe nje ne darke , apo nje filxhan te ndare ne dy pjese?

  • Dr Hysni Dankshi:

   Marsela nuk e kuptoj per c’far e keni pergaditur kete kure ,sepse une nuk jam ne dijeni se per c’far semundje e beni. Me respekt dr Hysniu.

 • Jam 40 vjeqare dhe mjeku më ka thënë se kam një gush ne fyt , apo gjëndërr nuk e di se si quhet dhe deshiroj te di se si kurohet me mjekesi popullore jame nga Kosova

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ejani per vizite ne klinike te merrni mjekimin. Me respekt dr Hysniu.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Shkelqesa ju rekomandoj te beni analizat e pehazhit te gjendrave tiroide sic jane TSH , T3 , T4 & Ekon e gjendrat tirode mi sjell ne Tirane tek klinika ime pastaj te jap mjekimin e duhur. Me respekt dr Hysniu. Cel; 0692106127 Cel; 0695238127

 • resmie:

  kam probleme me tiroiden.fillimisht me nevoitet te bej nje eko.Ne kliniken tuaj a behet dhe kryesorja sa kushton se tek ambulanca duhet te pres dhe 1 jave se ishte me planifikim.Fyti me ngacmon me kolle dhe me vjen si per te vjelle kur kaperdihem me zor.Nese me sygjeroni dicka do tju falenderoja.Resmia

  • Dr Hysni Dankshi:

   Resmie eja ne kliniken time te shikoj analizat nese i keni bere ose t;ju dergoj ne nje klinike te beni eko. Me respekt dr Hysniu. Cel ;0692106127 Club; 0695238127

 • Shadije Asllani 50 vjeqe jame e semure nga gjandrrat tiroide perdori levothiroxine 50mg por per momentin jam e stockuar ne baze ne Afghanistan dhe nuk mundem me shku te mjeku per edhe 28 dite dhe para tri jave kam disa ngushtime ne fyt te cilat nuk i kam pasur deri tash dhe nga friga kam fillu me i perdor barnat e para qe mi pas preferuar mjeku 100mg sespe kam frige mos do me sulmojn ne ndonje organ deri sa te shkoj te mjeku.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Shadie ne radhe te pare te uroj ta kryesh me sukses kete mision te rendesishem qe te eshte besuar ne radhe te dyte me duhet te me tregoje pergjigjen e analizave qe ju keni bere per gjeendrat tiroide pra pehazhin TSH . T3 . T4 nese jeni me mungese apo teprice te jodit; atehere te vendosim edhe mjekimin tuaj. Me shume respekt dr Hysniu. CEL; 0692106127 . Mireardhsh shendosh e mire.

 • ju lutem te me tregoni diq ne lidhje me gjendrren teoride gje qe vajza ime vuan qe 4 vite e qe perdor barna rregullisht dhe mjeku i tha qe duhet ti perdor tan jeten. ose duhet ti bej operacion. por analizat i ka shum mir ne vlera normale si thoni ju te i nderpres barnat apo si te veproi pres pergjegje ju pershendes

 • vlerat e gjendrrave jan 15.8 t4 kurse tsh.0.785 me thon se jan normale pergjegjeja e juaj adekuat ne lidhje me gjendren me kish drejtu ne kahjen e duhur. prandaj do ta kisha ber nje vizit tek ju ne Tiran shum shpejt nese esht e mundur.ju pershendes.

 • besa:

  bes nuk e di a mekuptuat

 • besa:

  qka isheron teroidet ju lutem me tregoni

 • besa:

  doktorr nuk me kthyat asnje pergjigj je

  • Dr Hysni Dankshi:

   Besa une kam pergaditur nje ilace bimore per gjendrat tiroide me mungese te jodit. Me respekt dr Hysniu.

 • besa:

  te shkrova edhe niher se me kan than qe hurma osht e mir per teroidet amunesh ti me ma tregu ilaqin

 • qendresa:

  pershendetje doktore si ta kuptoj nese edhe vuaj nga tiroidja sepse ne laringun tim ne vyt gjithmon kam sekret nuk mund te perbihem a mund te jete kjo shkak i ksaj tiroides apo,eshte diqka tjeter te theksoj se shtatzane spo mbetem qe dy vjet

 • viki:

  Dr.HYsni Dankshi se pari ju pershendes nga kosova ta kisha ba nji pytje une qe sa vite kam problem me fytin,kom perdor shum barna me largohet pak dhimbja por prap kom komplikime dhe thuja qdo her jom e semer nga gripi apo ftofja simptomat e mija jane> djersitem naten,nganjeher kam temperatur shum te larte dhe ethe,tash kam edhe qrregullime te mestracioneve kam perdor edhe nga gjinekologu barna mirpo infeksioni me kthehet koh pas kohe,kam ber analizat e teroideve por me siguri mi kan bere keq,se me kan then se nuk ke problem me teroidet se ne kosov mjeket jan ba shitesa dhe posa i lexova disa keshilla tuaja po mendoj se edhe une pasna probleme me teroidet kisha dasht ta dija se a eshte vone qe une veres te vij tek ju ju pershendes.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ishte mire te beni analize & eko per gjendra tiroide pastaj ejani ne klinik per nje kontroll & t’ju jap mjeki per sherimin e gjendrrave tiroide. Me respekt dr Hysniu.

 • jurgen:

  kam probleme te tiroides me mungese jodi.marr letrox por dua nje kure popullore per sherim

 • fatmre:

  pershendetje dr hyesni une jam fatmirja nga belgjika kam nje shetsim shume te madhe qe 1vite gjysem me eshte lajmrue mos funksionimi i gjangjres teoroide ne munges te jodite gjate kesa kam fillue 50mg l-thyroxine christiaens pstaj doza me eshte rrite 100mg 150mg dhe tashe ne kete moment kur po te shkruaj 170mg para nje muaji me eshte nxjerr nga fyti diqka si uje a po se di si ta quaje me gjilpan e kane dergue per analize dhe tashe me thon qe te operohem .ju kisha lute nese keni mundsi ju te me ndihmone ne kete raste pasi qe vetem te ju shpresoje.dhe desha te njoftoje qe mundi te vij tek te vizitohem nuk i kam po te gjitha analizat e mija mund ti dergoj per mes ndonje numri te faxitose postes .

 • fatmirja:

  pershendetje dr hysni te kam telefonue me 14-11-12 nga belgika e te kam kerkue nje numer te faksit po si duket e kam shenue keq se nuk po mund ti dergoj analizat dot dhe desha te pyse per qajin e frashrit te bardhe se ketu ne belgjike nuk gjindet si qaj po si pika me i perdor ne uje te ftofte qa mendoni per kete ju

 • kujtimi:

  perdhendetie doktor.teroidet me tepric jodi ,si mund te kurohen..flm kujtimi greqi

 • zhanina:

  pershendetje doktor
  kam beren analizat e tiroides dhe kam keto rezultate tsh- 0.954, total t3- 1.06 dhe total t4-8.4
  Pra T3 eshte nen nivel cfare kure duhet te marr???

  • Dr Hysni Dankshi:

   Zhanina eja te merrni nje ilace bimore per gjendra tiroide me mungese te jodit. Cel; 0692106127 Club; 0695238127. Me respekt dr Hysniu.

 • jona:

  pershendetje doktor . nena ime eshte 40 vjec dhe jeton ne br. ajo ka teprice jodi ne gjendrrat tiroide .kjo gje e pengon ate ne frymemarje . doja te dija mendimin tuaj se me cfare ajo mund te kurohet . ilacet farmaceutike kane efekte anesore prandaj u drejtova tek ju ..flm .pres pergjigjen tuaj .

 • alketa:

  Miremengjesi Doktor! Ju lutem nje mikja ime ka tepri jodi ne gjendrat tiroide. Si mund te mjekohen me mjekime popullore? Respektet e mia.

 • PERSHENDETJE DR DANKSHI! JAM NJE STUDENT I MJEKSISE TE VITIT 1….. OBIEKTIVI IM QE FILLOVA STUDIMET E MJEKSISE , ESHTE SE….. 6 VJER ME PARE NENA IME KA HEQUR FSHIKZEN E TEMTHIT (GUR NE TE) ME VONE KA PAS DISA PROBLEME TE TJERA! (gjera te pa funde)…….
  2 VITET E FUNDIT DR.. SA HERE QE NDIHET KEQ, I THONE SE KA SPONDILIATROSE (spuliatroze) “PA I THENE NJEHER TE SHKOJ PER ANALIZA TE PERGJITHSHME APO NJE VIZITE SPECIALE….ME KETE MES NUK DUA TE THEM SE, DO TA SJELL PER VIZITE ,,,POR DOJA NJE THJESHTE PERGJIGJE KONKRETE NESE: A MUND TE KETE LIDHJE HEQJA E TEMTHIT DHE MELCIJA VAZHDON TE PUNOJ VAZHDIMISHT E SJELL DEME TE PERGJITHSHME??? SI KA MUNDESI QE DOKTORET I JAPIN VETEM QETESUSE PER SPULIATROZEN??? CFARE KESHILLA TE PERGJITHSHME DO ME KESHILLOJE ??? LE TE THEMI MOS MIREQENJA E PERDITSHME! DUKE MAR NE BAZE SE MJEKESIA ESHTE E PAFUND! NEN RESPEKTIN TUAJ ARSEN HOXHA……

 • nesa:

  pershendetje dr i nderuar,jam 27 vjeqare nga kosova,jam nene e 2 femijve…ne veren e kaluar kam lindur femiun e dyt dhe pas muajit te par gjendja ime eshte keqsuar shum kisha temperatur,djersitje,frymarje te veshtirsua dhe e bera analizan e gjandres tiroide dhe me dulen vlerat jashtzakonisht te uleta dhe perdora propilturacil,me von e perserita analizen dhe vlerat ishin keshtu..t3 _2.12…t4 109.50…tsh 2.99 dhe atpo_629 dhe jam duke perdorur letrox 50mg 1ne mengjes…per 5 muaj e gjysem sa ka mar zhvillim edhe semundja ime un kam humbur 18.5kg gje e cila me shqetson pa mas…jam ne hall te madh te lutem te pakten derisa tju vizitoj qe shpresoj te jet e mundur sa me shpejt me ndihmoni,te pakten me ndonje keshill….me padurim pres pergjigjen tuaj…me respekt nesa nga kosova.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Nesa eja per nje konsulte ne kliniken time t’ju jap nje mjekim bimore per gjendrrat tiroide me mungese te jodit, ose perdore keto dite hurma te pjekura mire pra te qullta. Me respekt dr Hysniu.

 • nesa:

  ju falemderit dr Hysni per pergjigjen tuaj,do ti perdori hurmat patjeter,po sa duhet te jet sasia ditore?me respekt nesa nga peja

 • mirmbrema doktor po une qe nuk e pi alkoolin si duhet te veproj ju faleminderit.

 • vjollca:

  Doktor ju lutem mund te me ndihmoni me ndonje ilaç popullore se une vuaj nga gjendja tiroide me tepric jodi.Ju kam ndjekur dhe ju keshilloni çajin e trumzes.A mund te me thoni si duhet ta perdor.Kam marre ilaçe por une jam kunder liaçeve se jam edhe alergjike.Ju lutem me ndihmino.me respekt vjollca.sapo te vij ne tirane do te vij te klinika juaj.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Kur te merrni pakon me cajin e trumzes aty e keni te shkruar menyren e perdorimit per gjendrrat tiroide me teprice te jodit. Me respekt dr Hysniu.

 • EMA:

  DR JOM OPERU NGA GJENDRRA TIROIDE PARA 3 MUAJVE JAM TUJ PERDOR LETROX70MG PRAP TSH VLERA O SHUM E RRITUR MJEK MTHON QE TE OPEROHEM PRAP NUK KAM DHIMBJE NUK KAM NDONJE SHEJ TJETER NFYT ME VRE PO SHKAKU I ANALIZES DUA PERGJIGJE

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ema ju nuk duhet te operoheni me por ejani t’ju jap nje mjekim bimore pa efekte anesore per sherimin e gjendrrave tiroide me mungese te jodit . Me respekt dr Hysniu. Klinika ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza ; vizita c’do dite nga e hena ne te shtune nga ora 8-14.30

 • Toni:

  Pershendetje Doktorr desha ta di si dallohet gjandrra a esht ne munges te jodit apo me jod te tepert ju pershendes

 • beni:

  pershendetje doktor !!! nena ime eshte 46 vjece dhe ka zmadhim te gjendres se tiroides dhe nje modul ne krahun e majte te fytit …..eshte me mungese jodi !!!!!! a mund te kurohet plotesisht dhe me cfare ????? mund te me thoni per ushqimet qe duhet ti konsumoje ose jo …\
  faleminderit per mirekuptimin

 • arti:

  pershendetje dr jom teuta nga kosovaa kom gjendra tiroide ,,Ige 6,86. ,t3 0,81. t4. 67,5 Tsh 32,72 hjendra tiroide me madhsi normale astimetrie me predominim te lobit te djathte konturat jan valore ,Eogjeniciteti ne pergjithsi i zvogluar.Distribuimi i ekove leht heterogjen ,me shirita hiperekogjen, ndryshimet jan tipike per tiroidin autoimun ne fazen e avansuar,Dg. Thyreoidits Hashimoto lactatio The letorix. 50 ,ju lutem me tregoni se qfar te bej keto jon analizat.

 • zana:

  Pershendetje doktor.jam nje grua e sapo martuar dhe me brengos nese mund te mbetem shtatzene ne rast te semundjes se gjendres tiroide.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Zana ju duhet te merni nje mjekim per gjendrra tiroide nese i keni me mungese une kam pergaditur nje ilace te ri qe i sheroj pa operacion ; pastaj te mendoshe per shtatzanine ne ju ndihmojme me mjekime bimore. Me respekt dr Hysniu.

 • Tina:

  Pershendetje dr.Hysniu,nena ime eshte e semure prej gjendrave tiroide dhe ka keto vlera te aanalizave : Tsh-0.976,T4-12.7,mjeket ne Kosove i kane thene qe te operohet,ju lutem keto vlera a jane ne mungese te jodit apo teprice te jodit,se nese jane mungese e jodit une do e sjelli nenen per vizite tek ju,ju lutem me tregoni,pasi edhe kemi pas nje tragjedi te madhe ne familje e duhet te kaloj nje kohe qe te vijme ne vizite tek ju.Ju faleminderit.

 • un nuk vuaj nga tiroidet po kam nje problem me laringun semure shpesh mjafton nje grip, ajer i ftoht,ajer i ndotur nga duhani ose erera te renda me element kimik ,dhe koha kur dalin bimet dmth.e kam dhe alergjike .si pasoj te ketyre ngjitem me djeg komplet fyti deri ne stomak dhe kam nje koll si tren.nuk mar dot antibiotik ne kete moment sepse jam 5muajsh shtatezan .cfare me rekomandon nga mjeksia popullore faleminderit pres pergjigjen tuaj.

 • valbona:

  pershendetje doktorr edhe une vuaj nga tiroidet tek une — tsh rritet ndersa t3 dhe t4 ishin ne gjendje normale por tash kan nisur edhe t3 dhe t4 te rriten vlerat e tyre perdori tabletat e quajtura letroks 100 miligram ne eho kan verejtur damtime ne te dy anet e fytit qfar me sugjeroni ju lutem ma ktheni pergjigjen

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ishte e nevojshme per ju te vini ne kliniken time te merrni nje mjekim bimore per gjendrrat tiroide. Respekt dr Hysniu.

 • Alejna:

  nuk e kam gjendrren ne pjesen e mesme te fytit por ne anen e majt.e kam qe 20 vite por tani ka filluar te me bjer poshte a ka ndonje rrezik.tani gjendrra ka filluar te me dhemb mirepo nuk kam pengesa ne frymemarrje.

 • pershendetja une e kam mamane time me gjendrat teroide ajo ka shume shqetesime ne mbremje i shtrengojne ne fyt edhe nuk ka gjume :(

 • pershendetje ,kam problem me gjendrrat tiroide perdori tabletat letrox 150mg po kam probleme apet ndob n 2 a 3 ndermejt kam problem m kapin shtrengin n zemer dhe rrahje t shpeshta kom ba inqizime e echo t zemeres nuk kam problem n zemer qa munesh me m keshillu.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Kam pergaditur nje ilace te ri per gjendrrat tiroide me mungese te jodit, eja ne klinike time per nje konsulte me sjellni edhe analizat pastaj te merrni mjekimin. Me respekt dr Hysniu.

 • pershendetje kam nje problem me gjendrrat ne fyt dhe jam ka e bej nje kontroll ne shkup po pa asnje rezultat me ka qiten letrox 125mg vetem dua ta dij amundesh me me dalen zot me ardh te ju po ose jo ju kisha luten qe num me genjeni se jam lodh ma me kto mjek

  • Dr Hysni Dankshi:

   Kush ju ka thene juve qe une kam genjyer ndonje pacient prej kaq vitesh deri me sot ; pra 20 vite ne kete profesion vetem kemi bere mrekulli tek pacientet ; fjalen genjeshter nuk e njoh deri me sote prandaj as nuk duhet t’ju shkoj kjo fjale ndermend . Ciao

 • jona:

  Doktor kam disa kohe qe vuja nga nje shqetesim ne zemer dhe kam bere te gjitha diagnostikimet si dhe analizat dhe me dalin ne rregull.Dua te di a mund te ma japin gjendrrat e tiroides kete shqetesim edhe pse gjendrrat nuk shfaqin zmadhim ne pamje vizive? Cfare diagnostikimi mund te beje per te kuptuar nese vuaj nga tiroidje? Ju faleminderit!

  • Dr Hysni Dankshi:

   Jona duhet te beni analizat ne gjak per gjendrrat tiroide TSH. T3. T4 & EKO te saj ; pastaj mi sjell mua tek klinika.

 • doni:

  ju persh nga wiena dr hysni deshta tju pys per qeto gjandrrat qe ketu i thojn shyldryze i kam ba analizat po spo muj i kuptoj analizat jan kshtu tsh 2,55 t4 1,11 t3 3,01 kurse tpo(mak)-ak esht 1300 thyreoglobulin ak esht 267 me trego qfare jan edhe qfar probleme mujn mem kriju pres pergjigjen e juaj ne korrik vi edhe ju vizitoj nese keni ndo nji barna popullor ju faliminderit

  • Dr Hysni Dankshi:

   Doni po te jap nr e cel 0692106127 qe te komunikojme drejt-persedrejti me tel sepse nuk po e kuptoj pyetjen. Me respekt dr Hysniu.

 • Myesere:

  I nderuari doktor!Jam nga Prizreni, qe dy vite kam probleme me gjendrat tiroide dhe mjeku ka konstatuar diagnozen Hypothyreosis primaria sublinica E 03 dhe Thyroiditis chronica-Hashimoto.Terapine qe e perdor tani eshte kjo:Letrox(l-thyroxine) Tab a 100 gr 1×1 cdo mengjes, 30 minuta para ushqimit;Losartic plus(losartan/hcts) Tab 50/12.5 mg 1 tab ne mengjes;Amlopin tab a 5 mg 1×1 pasdite;Ideos 500 mg/400;Lipmoar(omega 3) caps a 1000 mg 1×1.Rezultati i analizave T4 13.9 dhe TSH-tirotropin 5.53. Kerkoj keshilla nga ju i nderuar.

 • tina:

  pershendetje doktor si mundemi me kontaktu ket problem e kam edhe secilen dit eshte duke u bo ma shume serioz… ju lutem ndihmomeni

 • bona:

  pershendetje

 • bona:

  pershendetje dr a mund te ndodh te nje femij 1 vit e gjysme te ket gjendrat tiroide ju lutem pres pergjigjen

 • lona:

  dr femija ka gjandra neper trup nen sqetulla rreth qafes gjith eshte me temperatur 37-38 qe 1 muaj eshte ne spital duke u sheruar ende nuk e din nga kan ardhur gjandrat ne trup dhe temperatura a mundet te shkoj deri te naj semundje e rrezikshme me kto siptoma per moshen qe e ka 1vit e gjysme a mund te jet edhe prej gjendres tiroide si mund te me ndihmoni ju.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Femija juaj eshte moshe e vogel Pediatrike & duhet te konsultohuni me nje mjek specialist Pediater ose merrni nje kontakt me Prof; Polikron Cela qe eshte shume i mire mondoj se do t’ju japin nje rruge zgjidhje. Me respekt dr Hysniu.

 • JAM 49 VJEQARE JAM E SEMURE PREJ XHENDRES TIROIDE QE 15 VITE JAM ME BARNA FAVISTAN JU LUTEM NJE KESHILL PER SHERIM

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sjellni analizat qe ti shikoj nese jeni me gjendra tiroide me mungese apo me trepice te jodit; atehere te jap mjekimin.

 • jam 49 vjeqare vuaj nga gjendrra tiroide qe 15 vit mjekona ne dy tre muj me analiza gjkau T3 T4 ne prishtin po her her mdalin shum te nala vlerat shum rral qe dalin normale.parra 10 viteve kam provu me radio terapi mtha mjeku qe sherohet edhe ske me pas problem ma as per operacion as per barna por skam pas sukses vetem me maltretoj dy her mka shi me marr per streti her tha apo pranon prap me marr se ka qen doza e vogel por skum pranu thash doktorr a eksperimente po bani te une dhe erefuzova por prap se prap jam me tableta favistan .FLM JU PRES PERGJIGJEJE

 • pershendetje doktor

 • nesa:

  PERSH jam 40 vjeqare jetoj me gjermani dhe kam problem qe shum vite me gjendrren tiroide, bera qmos por spat sukse vendimi perfundimtar esht ti nenshtrohem operimit, nese ka mundsi doja te di a do kam probleme pas operimit a perseriten prap kto gjendrra

  • Dr Hysni Dankshi:

   Nesa une kam pergaditur nje ilace bimore sherimin e gjendra tiroide me mungese te jodit me sjell analizat & t’ju jap mjekimin ; nuk te kshilloj per operaconin se ka raste qe munde te perseriten perseri & operacioni mund te mos shkoj mire . Me respekt dr Hysniu.

 • Nesa:

  por dua te di ma gjersisht a esht gjender e nxeht.analizat spo i kuptoj aq,FT41,1 ng/dl(0,8-1,9);FT33,8pg/ml(2,2-5,0)TSH 0,57 mlU/l (0,4-4)Anti-tg<20,0lU/ml(0-40);Anti-TPO<10,0IU/ml(0-35)Calcitonin<2,00pg/ml(<6)pres pergj.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ate gje e percakton Shintografia duke pyetur edhe mjekun kuruese atje qe eshte Endokronologu ; pastaj mi sjell mua te gjithe ato c’far ju keni bere deri tani pastaj t’ju jap mjekimin. Me respekt dr Hysniu

   • Nesa:

    Inderuari DR Hysni ekam cek dhe me lart, kam ber qdo gje analiza, Endokronologu,thot qe duhet te bej patjeter operimin sepse gjendrra mka demtuar syt dhe kam problem shum me frymmarrje termin kam mbas 3 ditesh,jam shum e friksume sepse kohen e fundit gjendja ime esht shum e ren,ju lutem nese kam sado pak shpres tek ju me thon adresen dhe numrin e tel kur mundem te bej vizit ju persh me respekt pres pergj qyss.

    • Dr Hysni Dankshi:

     Nesa , adresa ime eshte klinika ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza . Cel; 0692106127 Club; 0695238127 . Orari i vizitave cdo dite nga e hena ne te shtune nga ora 8-30 deri ne oren 14-30 te dielen pushim Me respekt dr Hysniu.

 • Besa Nimani:

  pershendetje Dr.Hysni kame nje djale po mi dalin vazhdimidhte gjandrra ne fyt femiu eshte 4 vjet i kame bere te gjitha analizat e mushme po terapi nuke kam perdore me perjashtime te vitaminave 50 g dhe bevipleks pres pergjigjjen

  • Dr Hysni Dankshi:

   Besa femija juaj eshte moshe e vogel pediatrike & une u sherbej pacienteve mbi 10 vjec ; keshty qe cojeni tek nje mjek pediater te mire . Me respekt dr Hysniu.

 • Imrane:

  ju pershendes un e kom gjandrren qe 16 vjet dhe perdori letrox 50mg. analizat e mia jane fT4 1.26 TSH 0.017. qfare keshilla me jepni per kete rezultat. ju faleminderit

  • Dr Hysni Dankshi:

   Po ; une kam pergaditur nje ilace bimore per gjendrra tiroide me mungese te jodit, nese deshironi eja ta merrni . Me respekt dr Hysniu.

 • Drita:

  Doktor pershendetje nga un deshta ni pytje kam ber analizen Anti-TPO dhe ekam mar ket rezultat 158.4 asht diqka e rezikshme te lutem me tregoo me respekt Drita

 • fjolla:

  pershendetje un jam fjolla nga kosova un kam gjendrren tiroide ne munges te jodit desha te di sa kushton ilaqi juaj bimor . faleminderit per mirkuptim.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Fjolla nuk mund te jap hollesira ne kete pyetje ; por po te jap nr e Cel; 0692106127 qe te komunikojme me sh. Me respekt dr Hysniu.

 • pershendetje , jam 37 vjece , unë kam 8 muaj qe me jan shfaqur probleme ne fyt , kam bëre analizat dhe me kan informuar se kam gjendren tiroiden me munges jodi . Une kam shume probleme si : veshtersi frymerrjeje , mpirje duarsh , levizje te shpeshte tensioni , acarim nervash , lodhje te shumte . Ju lutem kam nevoje te di se kjo semundje a ndikon ne organe te tjera te trupit si prsh ne veshka ….etj ? Mua me kan sugjeruar te perdor letrox , jodox . Si specialist qe jeni ne kete fushe a mund te me ktheni nje pergjigje ?! Ju faleminderit . Nga shkodra .

 • Ju lutem me ktheni nje pergjigje sa me shpejt te mundeni se jam shum e semure ,,,flm doktor HYSNI

  • Dr Hysni Dankshi:

   Fatmira eja per nje konsult ne kliniken time ; me sjellni analizat & ekon e gjendrrat tiroide me mungese te jodit, sepse kam pergaditur edhe ilace bimore enkas per kurimin e tyre. Klinika ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza. Cel; 0692106127 Club ; 0695238127

 • pranvera:

  jam pranvera nga kosova ja, me hiperthyreoze prej vitit 2007 kam perdore favistan deri para nje viti por ka shkaktu leukopeni,tani jam me propiltiuracil…a ka ndoj mjekim tjeter ju lutem dr…ju flm per mirekuptim

 • nora:

  pershenetje doc.kam bere analizat t3,t4 dhe me kan dal mir,por doktoret me thojn qe po verehet diqka ne fyt,qka me rekomandoni eko po qfar

  • Dr Hysni Dankshi:

   Nora me sjell analizat & ekon e gjendrave tiroide pastaj t’ju jap mjekimin. Me respekt dr Hysniu.

 • Fahrija:

  pershendetje i nderuarDr. kam nje pytje per juve. Kam bere analizat e gjendrres tirroide dhe keto jan rezulltatet T3 –3.62. T4 –10.2. uTSH –6.02 te lutem me trego a jan me tepric jodi apo me munges jodi dhe qfar duhet te bej. Ju lutem a jan te rrezikshme keto vlera , pres pergjigjen nga ju i nderuarJu pershendes nga Kosova

  • Dr Hysni Dankshi:

   Jeni me teprice te jodit & duhet te perdorni bimen trumeza duke zier nje luge gjelle me bime te thare ne nje gote uje zihet per 5-10 min pastaj kullohet & pihet nje gote me kete caj ne dite esull. Nga dr Hysniu.

 • Donika:

  Jam nje kliente qe kurohem per teroide edhe me kan than qe kam munges jodi.Ka nje muaj qe mi kan shkeputur ilaqet edhe me kan dhan nje ilaq tjeter qe quhet (THYROID FUEL) qe asht bimor…qar ilaqesh mudem te perdor per mungesen e jodi qfar ushimesh mundem me perdor qe te ken jod..

 • flora:

  Pershendetje Dr.Hysni jam nje grua 45 vjeqare dhe vuaj nga gjendrat tiroide qe kam munges jodi, qe 2 vite perdor tabletat letrox 100..kam ber analizat dhe rezultati me doli keshtu TSH 0.35 T3 1.87 T4 118.79 …Desha te di qfar me preferon te perdor dhe a esht e sherushme?

  • Dr Hysni Dankshi:

   Per gjendrra tiroide me mungese te jodit kam pergaditur nje ilace bimore sh te mire & efikas ejani ta merrni .Nga dr Hysniu.

 • Donika:

  ..Pershendejte dr jam donika qar ilace duhet te mar…..

 • Donika:

  Jam donika nga lezha kam 2 vjet qe i kam zbuluar teroide kam qen ne greqi kur i kam diktuar teroidet atje jam vizituar edhe me kan dhan disa ilaqe 75 ml. Edhe me kan than per operim.Tani kam ardhur ne shqiperi edhe jam vizituar perseri edhe me kan dhan disa kokrra sepse kisha munges jodi 50 ml.Tani doktori me ka shkeputur kokrrat edhe me ka dhan disa kokrra te tjera bimore (Natritional Support For Optimal Thyroid Function) sepse asht shum vap.Qa me rrekomandoni ju qe te baj?me rrespekt donika.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sjellni analizat pastaj te jap nje mjekim bimore per gjendrat tiroide me mungese te jodit. Me respekt dr Hysniu.

 • naime:

  ju pershendes DR dhe desha tju pyes diq vuaj nga gjendra e djadht te majten kam ne rregull po mjeku me ka then se kam nje lidhse ne te kam ber te gjitha analizat te gjitha me jan dal ne rregull po kam humbur pesh te tepert nga 72kg tash jam 37 kg qka mund te jet ne pytje ju lutem me tregoni, esht shkaku tek gjendra apo diqka tjeter?.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Duhe te vini ne klinike per nje konsult se nuk mund te jap nje mjekim pa ju pare analizat . Nga dr Hysniu.

 • doktor kam problem me nje gjander ne fyt qe afro 4 muaj mjeket tjer me kan rekomanduar do ineksione qe quhen gentamicin 12000 por ato nuk me kan permisuar qfar me rekomandoni qe te veproj

 • Pershendetje doktorr HYSNI ,jam Shpresa qe tre muaj jam diagnostifikuar me me diagnoz hypothyreosis primaria E 03 ne mungese te jodit, dua te di me shum per shendetin tim per kete semundje e si domos dua ta di me shum a me pengon kjo smundje per shtatzani . Jam 26 vjeqe, poashtu jam martuar qe nji vit nuk kam mbet shtatzene a mundet me me ndodh se me ka pengu kjo smundje per mu ba nane .

  Me rrespekt Shpresa nga Prishtina

  • Dr Hysni Dankshi:

   Po patjeter qe te pengon per shtatzanin ; por une kam pergaditur nje ilace te ri per sherimin e gjendrave tiroide me mungese te jodit. Me respekt dr Hysniu.

 • JAM DEA:

  po me shtrengon ne fyt diqka kur po ha buk po me mbet ne fyt sikur nje troh ne fyt kisha dashte keshillen tane ju lutem

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ishte mire per ju te vini tek klinika t’ju shikoj nga afer & nese eshte e nevojshme te beni edhe nje eko por te diskutojme per shqetesimin tuaj se nga te vjen ; pra di gjejme shkakun. Me respekt dr Hysniu.

 • faton islami:

  Pershendetje dr ckemi si ja kalove jam nga tetova kam shoqen me kte semundje gjendrave tiroide (ne munges te jodit ) por ju kishit cek me heret qe keni bere ilacin e kesaj semundje ..me jep emrin e ordinances ku punoni ju shpresoj qe se shpejti vy e mar at ilac .flm

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sjell pacienten ne klinike per vizite te marrin me vete analizat ekon e gjendrrave tiroide pastaj te jap mjekimin. Adresa ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombeta tek lokal Pjazza. Cel; 0692106127

 • doktor une kam nje problem jasht fytit me ka dal nje lloj gushe siq me tha mjeku dhe me tha qe te operohem nuk di qka te bej me jepni pergjigjeje ju lutem a te operohem a jo

  • Dr Hysni Dankshi:

   Merrni me vete ekon ma sjellni ne klinike t’ju jap nje ilace bimore per sherimin e gushes. Me respekt dr Hysniu.

 • cuki:

  i nderuar, po te paraqes te gjitha analizat dhe nuk kam terapi dhe me kan preferuar operim. me tregoni si te veproj.
  Dg: Struma nodosa euthyreotica

  Eko e tiroides
  Lobi I majt I tiroides dhe istimusi jan madhsi normale, kontura te rregullta dhe ekostrukture homogjene perveq nje ciste kolidale 5x3mm ne lobin e majte.
  Lobi I djathte eshte relativisht I zmadhuar me nje nodus te rregullt izoekogjen me ndrrime anekogjene ne brendi rreth 48x38x32mm ne pjesen bazale te lobit te djathte I cili gjat analizimit me kolor dopler eshte lehte I vaskualizuar me teper ne periferi te tij.
  Statusi nodal eshte negative.
  1. lobi I majte 19x23x48mm,
  2. lobi I djathte 40x48x76mm,
  3. istmusi 6mm I trashe.

  Citologjija:
  Eshte punktuar nodusi ne lobin e djathte nen percjelljen e USG.
  Ne strishon e ekzaminuar citologjike vrehen qeliza te rralla epiteliale me prejardhje te tireociteve, me dukje kubike dhe ovale me berthama uniforme eukrome, fragmente te koloidit, masa e histiociteve spongioz, pak eritrocite granulocyte, limfocite dhe monocite.
  Qeliza malinje nuk jan gjetur.
  Konkludimi-nodus koloidal me ndryshime degjenerative.

  Scintigrasgfia:
  Ne scintigram vizualizohet gjendrra tiroide e zmadhuar, nodose, me akumulim jo uniform. Nodusi palpabil qe perfshin pjesen distale te lobit te djathte, qarte I perkufizuar, lehte I spostuar, prezantohet si nodus I ftohte-afunksional.
  Str. Nodosa, nodus afunksional ( cysta ) lob.dex.

  Analiza:
  Triodtiroina T3 =2.24
  Tiroxina T4=90.11
  TSH=0.32

  • Dr Hysni Dankshi:

   Kam pergaditur nje ilace te ri bimore per strume ; pra nodus nese deshironi ejani per konsult . Me respekt dr Hysniu.

 • pershendetje dr desha tju pyes kam qe 6 vite i kam operuar teroide mbas 6 vite rezultatet nuk mkan dal mir jetoj ne belgjik i perdori barna tiroksin 100mg me jepni ni pergjigje dhe per shkak te teroideve nuk mundem te mbetem shtatzane ju flm per mirkuptim

  • Dr Hysni Dankshi:

   Kur te vini ne Tirane me sjellni analizat . Pastaj te jap mjekimin & t’ju sheroj. Me respekt dr Hysniu. Cel; 0692106127

 • dr desha tju pyes per arrat a duhet mej qerue per me pregadit dhe a bon ne vend te rakis me pragadit me uj te thjesht dhe lengjet e limonit per sa koh duhet me pi dhe limonet sa koh duhet mi hanger ju flm

 • tonix:

  Ju tregoj une se kush sheron tiroiden pa shpenzime, tiroiden sheron stabilizon hurmat hurme, nga 5 cop ne dite dhe ju jeni sheruar.

 • drenusha:

  pershendetje doktor jam 46 vjeq para 8 vitesh me eshte shfaqur gjendra kam perdor favistan 20 mg 3 muaj pastaj kam nderprer terapin por analizat i kam percjell i kam pas normale.tash gjendra me eshte rrit po e lexoj raportin e radiologut”gj.tiroide e zmadhuar me teper lobi i djathte 38x27i lobuluar me ndrime anekogjene ne brendi ndersa e majta20x13me dopler jan leht te vaskularizuar ne periferi.dg.struma nodosa toxica.tash perdor prap favistan 10 mg ne dite dhe propranolol 20mg ne ditengadata 14 06 2013.mjeku me preferon operacion tjetri thot se duhet perdor terapi 18 muaj e te qetsohet gjendra pastaj operimi a duhet patjeter ne rastin tim te meret jod radioaktiv apo mund te zevendesohet me bar dhe a mund te mi tregoni pasojat e jodit.r.flm

  • Dr Hysni Dankshi:

   EJA TE JAP NJE MJEKIM BIMORE PER STRUMEN PRA GUSHEN E TE SHPETOSH NGA OPERACIONI. NGA DR HYSNIU.

   • drenusha:

    ku mund tju gjej doktor un jetoj ne prishtin a keni ordinanc apo numë te telefonit

    • Dr Hysni Dankshi:

     Klinika ime ndodhet ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza aty afer ku ndalojne atobuzat e Prishtines. Nr i Cel; 0692106127 Cel; 0695238127 bej vizita nga e hena ne te shtun nga ora 8-14.30 . Me respekt dr Hysniu.

 • endi:

  Tungjatjeta doktor.Babai im vuan nga nje semundje e quajtur ‘pemphigus vulgaris’ e nuk ka mundur te gjeje kure qe prej shume kohesh.A keni ndonje lloj ilaqi per ket,pershendetje nga Prizreni.

 • Arta:

  Dr, jam nga Kosova, a mund te vi per nje konsulte per gjendren tyroide. Te enjten apo te premten. Dhe nga sa ora mund te vi.
  Respect

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ejani te ejten ose te premten nga ora 8.30 – 14.30 se te shtunen e te djeln nuk jam. Klinika ne qender te Tiranes tek lokal Pjazza. Me respekt dr Hysniu.

 • mentor:

  A mund te me regoni nese vlera e TSH eshte 7.62 a kam munges apo teprice te jodit dhe qka me rekomandoni te perdori per kurim te kesaj semundje?
  Ndersa T3 dhe T4 jan ne vlera normale.

 • Sara:

  I nderuar Dr. Hysni, sipas analizave vlerat jane TSH=0.744. FT3=4.37 dhe FT4=12.68, diagnoza ne baze te ehos Struma Nodosa adenomatosa lobi dex.glandulae thyroideae…degeneratio cystica multifocalis lobi.sin Glandulae thyroideae. Terapia eshte Letrox 100 mcg 1×1. Ju lutem me keshilloni lidhur me kete diagnoze dhe ne baze te ketyre rrezulltateve te analizave dr thote qe jane ne normale, deklarojne kjo semundje eshte gjenetike. A ka sherim, falemnderit

  • Dr Hysni Dankshi:

   Po patjeter eja te merrni mjekim tek klinika ime . Nga dr Hysniu

   • Sara:

    Dr. Hysni, Ju falenderoj per pergjigje, fillimisht duke ju uruar festen e flamurit, ju lutem te me caktoni nje termin te shtunen ne ordinancen tuaj. Une vij nga Prishtina. Ju pershendes

 • safete:

  Përshendetje i nderuar Dr. Dankshi, jam një 40-të vjeqare e diagnostifikuar me këtë diagnoz Dg. Hypotireosis primaria, vlerat pë T4-13.3 dhe TSH-4.69. Terapia që une pëdor tash e 2 vite është Letrox 75.Dhe këto vlera nuk kan ndonjë ndryshim pavarësisht terapis së rregullt. Ju lutem më ndihmoni me këshillat tuaja nga larg sepse unë jam nga Kosova.

 • Vlora:

  Pershendetje , rastesisht hyra ne internet per te lexuar diqka rreth ketyre shenjave te mungeses se tiroides , mendoj qe i kam shenjat dhe une. mirepo une jetoj jasht shtetit shqiptar, desha te di i nderuar qka me sugjeroni per te bere une ne kushte te shtepise per te stabilizuar kete gjendje. Rrespekt per ju

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me duhet te shikoj analizat tuaja per te ditur se jeni me mungese apo teprise te jodit qe une t’ju rekomandoj mjekiimin. Me respekt dr Hysniu.

 • Lutfije:

  Mirmrama doktorr Hysni ,jam lutfija prej gjermanis kam problem me shildryse ose gusha i thojn kta i kam do kokrra qe 16 vite e njana asht zmadhu deri 28.ml mjekt pom thojn duhet mi operu deshta me dit mendimin tan a muj mu sheru me barna pa operacion ju lutem kthemna pergjegjjen.

 • bjondina:

  Pershendetje doktor desha ta bej nje pytje un vuaj prej mungeses se jodit qe 21 vite dhe perdori Letrox 100-ve , para 3 vite i kam pas kto vlera T3- 1.76, T4-81.09 T.S.H- 5.44. Para 1 viti i kam pas kto vlera: T3-1.94, T4-80.02 , T.S.H-10.06. Kurse tani para disa ditesh me kan dal kto vlera: T3-1.23, T4-78.89 dhe T.S.H-17.69. Ju lutem doktor te me kshilloni se qfar te bej a ta uli dozen e tablertav apo ti nderprej kreit pasi qe nuk po kam mundsi te vi atje tju vizitoj ju lutem me kshilloni prej atje.

 • Bjondina:

  Pershendetje dashta me ta shtru edhe ni pytje T3-1.23, T4-78.89 dhe T.S.H-17.69. me keto vlera a eshte munges e jodit apo tepric e jodit.Nga KOSOVA.

 • Tana:

  Dr. Hysni, me vlere te ulte TSH 0.021 a kemi te bejme me mungese apo teprice jodi? A mund ti perdor keto barna mjekesore te juaja me kete vlere te TSH? Falemnderit

 • Agim veseli:

  I nderuar dr. Hysnije dankshi une kam problem me ket diagnos thyrotoxicosis secondary to small multinodular goitre
  Kam marre tableta Carbimqzole 5mg cdo dite per 18 muaj Kane pas success por specialisti ka reccomandoe per mi ndal tabletat.
  Por serish, mas ndaljes e tabletat, resultatat I kom te larta:
  T4 level: 22.7. T3 level: 7.50. TSH level: 0.01
  Mjekut ketu, ne londer, me kane thane se leveli e jodid eshte I larte.
  Ju lutem pres kshilla nga ju per resultat te jone ne nje level normale. Faleminderit.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Duhet te perdorni nje ilace qe quhet simbatil 2×1 tab ne dite pas buke. respekte nga dr Hysniu.

 • eriona ndreko:

  psh doktor Hysni.kam 7 vjet qe kam hequr gjendren tiroide se kisha teprice te madhe jodi.tashme kam mungese te madhe jodi.e perserit tsh cdo 6 muaj por me del shume keq.pi letrox 100mg 1 koker esell.kam kohe qe me dhemb koka dhe jam shume e acaruar nga nervat.a ndikon jodi?

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sjellni analizat & eja te jap mjekimin bimore per gjendrrat tiroide me mungese te jodit , qe te ndjehesh mire nga shqetesimet qe keni. Me respekt dr Hysniu.

 • Merita:

  E kam bere ilaqin per renjen e flokeve me palce te kockes edhe vaj parafine por desha te pyes pyes si duhet ta lysh dhe sa duhet ta mbash

 • Agim Veseli:

  Dr.hysni faleminderit per pergjigjen . Mue me kan rekomandue ktu ne londer me perdor carbimazole 5 mg dhe pastaj radio iodine terrapin a esht kjo e sigurt si me doni ju . A nuk ka diqka popullpre .shum faleminderit dr. Hysni

  • Dr Hysni Dankshi:

   Kete ilace qe ke ne perdorim vazhdoj pa problem ; por duhet te merrni nje ilace bimore qe kam pergaditur enkas per diagnozen tuaj. Nga dr Hysniu.

 • Hes:

  Pershendetje i nderuar Dr. Hysni,
  jam 45 vjeqare dhe desha nje konsulte nga ju; para 8 viteve kam pas pezmatim te veshit te mesem,qe eshte manifestuar me marramendje shume te theksuar. gjat ekzaminimeve, saktesisht gjat CT, derisa me eshte dhene kontrasti permes venes, kam pesuar reaksion me veshtiresim te frymemarrjes. mejekt me kan thene se kam pesuar alergji ne “idon” dhe se nuk guxoj te konsumoj produkte deti. gjithsesi pastaj me kan bere edhe ultrazerin e qafes, mirepo asnjehere nuk me kan thene se kam qrregullim te gjandrrave tiroide. sidoqoft, qysh ne muajin e pare pas reaksionit, kam shtuar peshe rreth 15 kg,kryesisht ne pjesen e siperme te stomakut,dhe nga 53 kg tani jam 78 dhe asnjehere skam mundur ta elimimoj ket peshe ne asnje menyre.
  desha te di, se alergjia ne idon, a mund te jete shkaktare e trashesise sime, apo kam ndonje qrregullim tjeter ne metabolizem.
  perndryshe, me rekomandim te mjekut te ORL kam perdorur vetem betaserc per rreth 1 viti, dhe asnje medikament tjeter.
  paraprakisht ju falenderoj per kohen dhe kujdesin.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ejani t’ju jap ne klinike nje ilace bimore Amerikan per dobesim ABC qe heq 12 kg pa efekte anesore , qe pihet 1 tab ne mengjes esull. Me respekt dr Hysniu.

 • dea:

  Mirmbrema doktor..pasi bera analizat ne spitalin privat SIstina ne Shkup, me doli gjendra tiroide shum posht,dhe fillova te perdori terapi thyrozol 10mg per 1muaj..mbas 1muajsh kur bera analiza me doli e kunderta..gjendra tiroide shum e lart..ku mund te jet problemi, eshte kjo ndonje gjendje per tu frikesuar apo thjesht gabim terapie..ju lutem tregoni cka te bej jam 23 vjecare

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sillni analizen e fundit qe keni bere per pehazhin e gjendrrave tiroide , sic jane TSH, T3, T4. Pastaj t’ju jap mjekimin. Respekte nga dr Hysniu.

 • Doktor vuaj nga djersitja e tepruar nen sqetulla cmund te bej

 • A do te lagem me nen sqetulla nese e perdor cajin e sherbeles?

 • Por qte bej qe te mos djersitem nen sqetulla

 • Te lutem doktor me kthe pergjigj sa me pare cte bej qe te mos lagem nga djerset nen sqetulla

  • Dr Hysni Dankshi:

   Merrni 500 ml uthull te fort rrush te zihet per 30 min duke hidhur ne te edhe nje luge gjelle me krip te zeze. Me kete lyhet me pambuk disa here ne dite. Nga Dr Hysniu.

 • mire:

  cfare ilaci popullor mund te perdorim per nje femi 3.5 vjec per lambia

  • Dr Hysni Dankshi:

   Per femijet e kesaj moshe perdoret fare kungulli fshati te thara qe hiqet nga guacka & nerret ajo pjesa e mbrendshme nga nje luge kafeje esull ne mengjes per 10 dite rresht. Me Respekt dr Hysniu.

 • Nese e bej kete nuk do te lagem me nen sqetulla?

 • vili:

  Jam nje djal nga kosova edhe jetoj ne austri jam qe 2 vite me tepric te jode edhe jam duke pir tableta thiamazol ne 3 er ne jav 1/2 10 mlg er stabil prap prodhojn mashum se se duet mjeku me ka than per operim po nuk po di qka me ba dua nje kshill nga ju faleminderit per mir kuptim

  • Dr Hysni Dankshi:

   Per tepric te jodit duhet te pini cajin e nje bime qe quhet Trumza 2×1 gote me kete caje para buke. Nga dr Hysniu.

 • ana:

  pershendetje kam dridhje duarve trrenit e zemres po dina shum keq qka me berdoe per dridhje duarve

 • Cfare duhet te bej qe te mos ha shume sepse gjate gjithe dites kam shume uri

 • Jam ne klase te gjashte dhe jam 44 kile

 • Si me kalon marrja e mendeve dhe dhimbja e kokes.Jam12 vjece

 • Te lutem me kthe pergjigje sa me pare jam 44kile ne klase te gjashte.cfare duhet te bej

 • Nuk e kuptova pergjigjen me thoni edhe. nje here se cfare te bej qe te mos me meren mendet

 • Dua te mar 10 ne provimin e matematikes sezben te lutem cte bej

  • Dr Hysni Dankshi:

   Eja te jap nje ilace bimore per kujtese. Klinika ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza . Cel; 0692106127. Me respekt dr Hysniu.

 • Ku mund te blihet ky ilac bimor pa ardhur aty

  • Dr Hysni Dankshi:

   Ilaci bimore quhet Gingo Biloba nje kuti me 30 tab & pihet nje tab ne darke merret ne farmaci ; por ishte mire te konsultesh me nje mjek alternatiiv. Ciao

 • jona:

  Dua ae dy shoqe te me duan vetem mua dhe te zihen me njera tjetren per mua

 • mona:

  Nuk dua te lagem e te djersitem nen sqetulla

 • enea:

  Cfare diete duhet te mbaj qe te dobesohem per nje jave

 • i nderu diktorrr Hysni Dankshi e kam gjandrren tredie jam 20 vjeqare jam tu perdor ne ven te trivallit e perdori 50 llatrisk te 50 vetve

 • Keti:

  Pershendetje dr jam nga Maqedonia dhe vuaj nga hipotireoza E03 kryesore
  Tsh – 13,47
  FT4 – 10,35
  Perdori tableta Levothyroxine a’ 75 mcg .
  Ju lutem a mund te me tregoni ndonje ilac bimor dhe te me tregoni se a jam me teprice jodi apo me munges jodi

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me shkruaj edhe nje here analizat; vleren & rezultati i tyre por me thuaj edhe FT3 atehere te jap mjekimin. Me respewkt dr Hysniu.

 • fatime:

  para 1 jave bera analizat nga specialisti per arsye se nuk mundesha me mbet shtatzan mjeku me tha qe kam tiroidet nen funksion
  FT3-2:71,FT4-1:03,MAK-2:4,TSH-3:00 kto jan rezultatet e analizave jam ka perdori terapi pytja ime osht a mundem te ngel shtatzan edhe a duhet tan jeten me mar terapi jetoi ne gjermani flm

  • Dr Hysni Dankshi:

   Fatime ju duhet te perdorni gjithmon ilace nese do te trajtohesh ne mjeksin moderne kurse une si mjek alternativ kam pergaditur nje ilace bimore sh efikas per sherimin e gjendrave tiroide me munges te jodit vetem per 6 muaj mjekim & pastaj je e gatshme te mbetesh shtatezene. Kur te deshironi ejani per vizite ne Tirane pastaj t’ju jap mjekimin. Me respekt dr Hysniu.

 • Nuk e kuptoj se cila eshte pergjigjja ime .kur te me ktheni pergjigje mu drejtoni me zsh adelina.cte bej qe te mos lagem dhe djersitem nen sqetulla? Te lutem shume me kthe pergjigje sa me pare sepse nuk di se cte bej

  • Dr Hysni Dankshi:

   Te pini caj sherebele per 10-15 dite rreshte & po me kete caj te lani edhe sqetullat ne forme kompresa. Nga dr Hysniu.

 • Tuti:

  Pershendetje dr.hysni

  Edhe un jam me gjener tiroide qe nga viti 2012 ( d.m.th. Ateher e kam kuptuar) kam perdorur Favistan dhe Inderal deri ne shtator te keti viti,
  Ng shtator terapin ma ka nderruar doktori dhe tash perdori Propiltiouracil
  Jam e martuar qe dy vite femij nuk kam ende, jam 29 vjeqe

  Faleminderit

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sillni analizat kur te vini per vizite tek une pastaj te jap mjekimin bimore enkas per kete problem qe keni ju, pastaj te japim edhe mjekime te tjera per te mbetur shtatezane. Me respekt dr Hysniu.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sillni nje dite analizat tuaj ne klinike . Adresa e klinikes ne qender te Tiranes mbrapa muzeut kombetar tek lokal Pjazza . Cdo dite nga e hena ne te shtune nga ora 8.30 – 14.30 . Me respekt dr Hysniu.

 • Sa here ne dite duhet ta pi dhe ta lyej sqetullat me cajin e sherbeles?

 • Cuni I’m eshte ne klase te pare dhe eshte 6 vjec e gjysem . eshte i bllokuar ne fyt nga gelbazet .nuk i kalojn as me sprajt qe eshte per zhbllkim dhe as me shurup.I ka vazhdimisht jo vetem kur ka grip . cfare ilaqi mun te perdor per te sepse i ka te vazhueshme

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me vjen keq qe nuk mund t’ju sherbej, sepse eshte moshe e vogel pediatrike une sherbej moshes mbi 10 vjec. Respekte nga ana ime.

 • Si pergatitet caji i sherbeles? Sa here ne dite duhet ta pi ? Sa duhet te pi ? Sa here ne dite duhet te lahem me te nen sqetulla?

  • Dr Hysni Dankshi:

   Te gjitha shpjegimet e cajit te sherebeles e keni te shkruar ne etiketen e paketimit te cajit kur ta merrni ne farmaci. Ngga dr Hysniu.

 • Nora:

  kisha pas deshir ta di ket ilaqin per dobesim qe qenka ne USA se une jetoj ktu po une jam edhe me gjendra tiroide te cilat nuk prodhojn hormone aq sa duhet qka me keshilloni?, per ket shkak une edhe po shtoj pesh ,tash dy vite perdori Levothyroxine 112 mcg po nuk po shof permisime.me respekt Nora

  • Dr Hysni Dankshi:

   Nora ilaci i dobesimit ABC eshte sh i mire pa efekte anesore ; por une kam pergaditur nje ilace bimore per sherimin e gjendrave me mungese te jodit per 6 muaj. Me respekt dr Hysniu.

 • E di por sa here duhet te lahem nen sqetulla me te?

 • Albulena:

  Pershendetje doktor. Do isha shum mirnjohese nese me kthenit pergjigje.Mami me vuan nga gjendra tiroide me tepric te jodit,eshte shum nervoze, ka djersitje, sy te ajntur, eshte dobsu per kohe shume te shkurter…Me respekt, Albulena

  • Dr Hysni Dankshi:

   Albulena gjendrat tiroide me mungese te jodit jane me te veshtira per te kuruar se sa ato me me mungese te jodit ; por mami juaj duhet te perdorin cajin nga bima Trumza.te pihet gjate dites 2×1 gote me kete caj per nje muaj. Respekte nga dr Hysniu.

   • sebastian:

    Pershendetje doktor . edhe une kam te njejten semundje , kam gjendrat tiroide me teprice te jodit , po kete pergjigje tuajen spo e kuptoj edhe aq shume . Ka mundesi te me sqaroni neqoftese ky caj eshte ilac per semundjen time ?

 • Luljeta:

  Pershendetje doktor, diagnoza ime eshte hypothyreosis primaria, cfar duhet te perdor une, apo duhet te vi te vizitohem patjeter tek ju, se jam nga Kosova nese ka ndonje terapi qe mund ta pergatit ne kushte shtepi te lutem me informo, per momentin jam duke perdorur LETROX 50mcg

  • Dr Hysni Dankshi:

   Eja tek klinika per konsulte me sillni edhe analizat pastaj te jap mjekimin enkas per ju. Me respekt dr Hysniu. Cel; 0692106127 Cel; 0695238127 Tirane.

 • elza:

  pershendetje doktor i nderuar deshta ta bej nje pyetje jetoj ne zvicer dhe mi kan hjek tiroidet ne dy an se mu ka formu tomor une perdori barna elroxin 0.2 nese i lo kto barna cka mundet me ndodh se ndodh shpesh i harroj ju lutem ni pergjigje

 • anna:

  Pershendetje doktor jam me thyreoiditis chronica-hashimoyo hypothyreosis primaria qe tri vite jam me terapi mvaret prej analizav marr her letrox 100 her 50 mg tash qe jam shtatzane muajin e 6 jam duke marr letrox 100 deshta ta dije mos ka ndonje efekt negativ ne beben dhe kur te lindi a mund ta ushqej me qumsht gjiri duke perdor tableta letroks faleminderit

 • Jam 12 vjece dhe dua te zvogeloj gjoksin sepse shoqet e mia nuk jane keshtu dhe une i kam pak me te medha se ato. Dua ta zvogeloj pak. Cmund te bej?

  • Dr Hysni Dankshi:

   Arjes ka dal nje ilace i ri bimore qe vjen nga Arabia per zvoglimin e gjoksit eja tek klinika ime ne qender te Tiranes tek muzeu kombetar te flasim nga afer. Cel; 0692106127 me respekt dr Hysniu.

 • Nuk kam mundesi te vij. Mund te bej ndonje gje tjeter

 • Lona:

  Mirmrama mjek,nuk e di qfar kam kam beee analiza dhe me kan dal normale .. ju lutem te me tregoni a esht ku problemi im rastsisht hyra dhe lexova , kur vrapoj fryma me ndalet me vjen te koll dhe te vjell , gjithashtu dhe mas bukes .. kam
  ket problem qe ni vit mjekt me thojn prej stresit nervozes nese ka
  mundsi mem tregu qka eshte?

  • Dr Hysni Dankshi:

   Lona duhet te vini tek klinika sa me pare te beje nje vizite qe te kostatoj se c’far keni ndonje gje qe nuk shkon mire tek shendeti juaj. Nga dr Hysniu.

 • Toni:

  Pershendetje dr kam tensjon te lart i kam ber disa analiza t3 1.53 T4 85.24 Tsh 3.76 Anti top 241 .01
  A esht munges jodi apo ritje te jodit a mund te mjekohem te ju

  • Dr Hysni Dankshi:

   Jeni me mungese te jodit ; po mjekohet ejani per konsult & merrni me vete te gjithe analizat & ekon.Me respektdr Hysniu.

 • fatime:

  para 3 muajve mjeku me tha qe kam gjendren tiroide nen funksion Tsh-3 perdori terapi gjdo mengjes Thyronajod 50 mg dje isha ne diten e tret te ciklit mjeku me tha ti perserit analizat pas qe tentoi per shtatzani tsh ish ngrit shum tsh-26,13pytja ime osht a osht rrit tsh prej tabletave a esht me mir me pi gjysen e tabletes jetoi ne gjermani flm shum per nje pergjigje

  • Dr Hysni Dankshi:

   Po te kishet mundesi te me dergoje nniuanalizat e plota pastaj te jap mjekim .Respekte nga dr Hysniu.

   • fatime:

    rezultatin e analizave nuk e kam ktu ne gjermani per mes telefonit na tregojn rezultatin mjeku im me tha hormonet tjera jan ne rregull vetem Tsh eshte ngrit para 3 mujave ka qen TSH-3,00 pas perdorimit te Thyronajod 50 mg eshte ngrit TSH-26,13 ju pershendes gjitha te mirat

 • Nuk dal dot ne banjo.
  TE LUTEM DOKTOR I NDERUAR me ndihmoni.
  FALEMINDERIT

  • Dr Hysni Dankshi:

   Me sqaroni me mire pyetjen ku e keni problemin, ose me sqaroni me mire ne tel ; Cel,0692106127 Cel,0695238127. Nga dr Hysniu

 • ekrem:

  Pershendetje doktor une jom 38 vjeqar dhe kum pat nderhyrje kirugjike dmth gandrrat teoride mikan hjek berdori kokrra Thyrksin po lodhem shum djersitem lehti po edhe narth dridht trupi durt ushqimi nuk ka shije a oshta normale amunesh mem ndihmu. Ne qoftse po me d ergo ne imel eki-mitro@hotmail.com adresen e or di nanes

 • arta:

  Pershendetje Dr. Dankshi, jam një 49- vjeqare e diagnostifikuar me këtë diagnoz Dg. Hypotireosis primaria,T3 3.2 T4 12.5 TSH 12.0 Mjeku me tha te perdori terapi LETROX -50 MG ,Ju letem me drejtoni a eshte munges e jodit apo tepric qka mundesh te me japesh nje keshill.Me respekt nga Kosova

  • Dr Hysni Dankshi:

   Arta jeni me mungese jodi ; ejani per vizite te shikoj nga afer nderkoh merrni me vete analizat & eko nese keni bere, pastaj te jap mjekimin per 6 muaj & kismet jeni e sheruar perfundimisht.Me respekt dr Hysniu. po ju degoj edhe nr e viberit Cel; 0695238127

 • Arta:

  Pershendetje dr jam nje gura 30vjeqare jam me munges te jodit qe 4vite e tarapi veq kam deshir te di a sheroht kja mundje se mjekt ka ne kosov me thojn se nuk sheroht

  • Dr Hysni Dankshi:

   Po patjeter qe sherohet une kam pergaditur dy ilace bimore per sherimin e gjendrave tiroide me mungese te jodit. Eja per konsult tek klinika me sillni analizatn & ekon qe ju keni bere pastaj te jap mjekimin. Me respekt dr Hysniu.

 • Qemali:

  Pershendetje…Cuni ka nje problem me djersitjen.Eshte 21 vjec,beri analizat dhe mjeku i ka rekomanduar L-Thyroxin Henning 50mikrogram tabletten per 6 jave dhe se pastaj do te shkoje perseri te beje analizat.Ne kete rast kemi hipofunksion apo hiperfunksion te gjendres tiroide..flm

 • lela:

  si percaktohet gjendra tiroide nepermjet echos apo analizave ju lutem sepse ne eho nenes time i ka thene ke shum problem ndersa ne analiza i ka dal ne rregull gjendra tiroide ju lutem nje pergjigje

 • Flora:

  Pershendetje doktor jam 46vjeqe jam me gjandra teroide qe 9 vite jam ne dozen te tabletave 200mg jam me munges jodi jetoje ne londer si kish mudure te marr barin popullor nga ju me respekte e shqetesuara flora prese pergjigjjen nga ju faleminderite

 • alda:

  pershendetje dokt. kam perdorur per 1 vit e gjysem ( L thyroxine 100 HENNING ) dhe me tha mjeku qe ti nderpres se isha me mire me jodin. bera gati 5 a 6 muaj pushim dhe filluan te me bienin floket perseri nderkoh qe pija hekur. mjeku me tha te bej analizat dhe dola perseri keq me teoriden.tani po i pi prap te njejta ilace. nga 5 kile qe i humba mbasi lash ilacet i shtova prap 3 kile per nje muaj. me shume ne zonen siper barkut. kam dhe fryerje stomaku.( theksoj qe haj pak.)doktorri me tha per mungese jodi. eshte e sakte? ju lutem cfar me keshilloni pasi jetoj ne gjermani e nuk kam mundesi te vij tju takoj personalisht ne zyren tuaj. flm

  • Dr Hysni Dankshi:

   kam pergaditur ilace bimore per gjendra tiroide me mungese te jodit ; kur te deshironi ejani te merrni mjekimin. Nga dr Hysniu.

 • ramadani:

  jam nje student pr menaxhim infermieror.
  kerkoj informacion per Gjendra tiroide.
  Ka mundesi te me ndihmoni.
  falemindrit.

 • Blerina:

  Pershendetje, a mundesh te me tregosh per kete a ka sherim me barna apo vetem operacion ?
  Gjendrra tiroide eshte ne forme dhe madhesi normale, kontura te rregullta dhe ekostrukture homogjen.
  Gjate analizimit me kolor dopler gjendrra ka vaskularizim normal.
  Ne regjionin e gjendrres se djathte parotide verehet formacion i madh i lobuluar hipoekogjen me shum septe ne mbrendi rreth 80x50x30mm i cili gjate analizimit me kolor dopler eshte leht i vaskularizuar.
  Ne regjionin e majte submandibular verehen se paku tri limfonode te zmadhuara 25x13mm, 20x10mm dhe 18x9mm.
  Gjendrrat tjera peshtymore jane ekonormale.
  Nuk jane konstatuar limfonode te zmadhuara ne regjionet tjera te qafes,supraklavikular dhe infraklavikular.

  Nese keni mundesi me kthy pergjigjeje.
  Faleminderit per mirkuptim

 • selajdin:

  I nderuar Dr. U shkruaj prei Zvicerre- Zug. :e 27.01.2016 Mjekja Specialiste per Gj.Tiroide, siq e quajn “Schilddrüse” Gjermanisht. Me thot se vuaj nga mungesa e prodhimit Hormonit Hashimoto. Me rekomandoi te perdore ELTROXIN-LF 0.05 mg. qdo Dite gjat ter jetes gjysme ore para Buke. Me 30.01.2016 kam fillu per here te pare me perdor. Dy dite mbrapa kam fillu me ndje dhembje te zgavres se Fytit e cilla edhe tani nuk po pushon. E kam thirr Mjeken kam kerku sqarime, me thot se nuk ka te bej me Medikamente. Jam mase i shqetsum, kam lexu dhe vazhdoi te lexoi edhe ne Gjermanisht per Hashimoto. Nuk i di shenimet si qendron Jodi. Nese e shifni te rruges doti marr shenimet dhe dote komunikoim o permes E-Mailit APO permes Tel. Me proekupon dembja e Fytit si dhe situata qe tani ndeshem te perdore Medikamente gjat ter jetes, APO ndoshta edhe dote ndikoin keto Hashimoto te me nderprein ecurin normale te jetes. Jam 56 vjeqar, kam jetu pa Alkohil, Cigare Kafe APO ndonje lloi narkotizme. Tani shof se kam marr nikdaun dhe ndjehem mjaft i besdiseshem. Nese me shkruani ne Email ju mbetem Shum mirenjohes. Gjith te mirat dhe Shum suksese ne Jet ju dhe ter stafit tuaj.

  • Dr Hysni Dankshi:

   Une si mjeke alternative kam pergaditur nje ilac bimore sh te mire per gjendra tiroide me munges te jodit qe i sheroj per 6-8 muaj mjekim. Nese deshironi ejani te merrni mjekimin . Po ju jap adresen e FB; Hysni Dankshi ose nr e Viberi 0695238127 E-mail hysnidankshi@yahoo.com

 • slabshd:

  Pershendetje.Jam 26 Vjeqarë Kjo eshte gjendja e Gj.Tiroide e dates 28.01.2016
  Rezultatet Refere vlera
  TSH 14.49 nrIUI 027-4.20
  T4 9.6 pmoIiI 12.2-22.0
  T3 4.49 pmoIiI 3.10-6.80
  Mjekja me ka rekomandu te marr per ter jeten Eltroxin 0.05 mg, gjysme Ore para ngrenjes ne Mengjese.Gojarisht me ka then se behet fjale per Hashimoto dhe jan te pa sheruara. Pas dy muaish perkatesisht me 11.03.2016 kan kontrollu Gjakun dhe permes tel, me ka momentu Dr, se gjendja eshte e mire pa ndonje sqarim te detalizum. Jam njeri qe kam jetu pa Medikamente modele Alkoholi, Cigare Kafe etj. Me mundim te madhe e kam pranu faktin se me duhet tan jeten (nuk e di edhe sa mund te jetohet me kete diagnoze) te perdore keto Medikamente.
  ju lutem te me pershkruani brenda mundesive gjendjen time sipas shenimeve te nxierrura Aparatura ndosht mjaft moderne ne Zürich te Zvicrres. Si pasoi kam mbi dy vite Diare, me rekomanduan te perdore METAMUCIL per ta stabilizu Diaren, Fillimisht vereja ndryshime per te mire. kurse diteve te fundit me eshte rikthy gjendja po thuai e njejt.Edhe Gastroskopi si dhe Coloskopi e kam ber me 11.03.2016 po ashtu ne Zürich prei nga edhe po ju shkruai. Rrezulltatet nga Coloskopia kan dal mire, kurse Gastroskopi ka ber Mjeku disa Foto te cillat mund te ua dergoi (e nuk e di si). Me tha se shum njerez kan kete gjendje nuk eshte shqetsuese. Gjithashtu mbi nje vite e gjysme kam edhe problemin e Peshtymes, pra lengut te Gojes. Vetem naten kur flej, Diten asesi nuk kuptoi asgje. Pas kater Ore gjum detyrohem me u ngrit nga Shtrati, me Pshty e ngjyra e peshtymes eshte e murrme si Kafe, dhe me pi pak uji, mandei edhe kater ore te tjera bej Gjum afersisht te rehatshem. Punoi me ndrrime dhe here here detyrohem edhe Diten me fjet, keshtuqe ka raste kur kam edhe dhembje te lehta te Kokes. Lutem te mos u kam merzite me keto hallet e mia.
  Nuk e di ku dote marr pergjigje uroi te me shkruani ne E-Mail SLABSHD@gmail.com
  per ndryshe nuk po arri me i lexu pergjigjet e lexuesëve. Nuk dalin ne Monitore. Gjith te mirat Slabshd

 • ammar:

  Pershendetje jam me semundje te gjendrave tiroide hashimoto,nuk mund te mbetem shtatzan a mund te jet kjo arsyja

 • beki:

  ju lutem si mund te kontatoj me ty ne viber jetoj ne austri dhe kam nevoj per mjekim ju lutem shkrune numrin dhe dhe hyrje te shipris

 • Dora:

  Pershendetje! Jam nje mikeshe e ngushte e kesaj semundjeje. E cila me mundon shume gjate aktivitetit ditor…. ju lutem a mund te me keshilloni cfare barnash t perdor??? Rezultatet e analizave t fundit: tsh-33.1, ac anti-tpo-1740 dhe anti tiroglobulina-162. Shpresoj t marr pergjigje nga ju… rrespekte dora!

 • Arta:

  Pershendetje

  Kam crregullime te mesturacioneve dhe me zgjasin shume. Taniu bene 10 dite hemoragji dhe kam kaluar ne anemi. Mjeket thone e ke nga stresi dhe sme Kane dhene mjekim.
  Te lutem

 • mevlyde:

  Peshendetje Dr.para dy dite i kam bere analizat per gjendrat tiroide dhe me eshte kadal ky rezultat

  T3 – FT3 5.21
  T4 – FT4 15.32
  TSH – TSH 3.48
  Anti – TPO Ab (antitireperok sidaza) – 600.
  Ju lutem me tregoni qfar semundje eshte a eshte e sherueshme dhe si sherohet.
  Pres keshillen nga ju faleminderit ne mirekuptim.
  Me respekt nga Kosova

  • Dr Hysni Dankshi:

   Eja ne Tirane per vizite ne kliniken time me sjellni analizat & incizimin e gjendrave tiroide. Cel;0695238127

   • mevlyde:

    I nderuar une nuk kam bere asnje inqizim vetem me analizen e gjakut ka dal ai rezultat e me rezultat mjeku nuk me ka preferu ta beje ndonje ingjizim vetem me terapi Letrox 50 mg ne mengjes 1/2 si dhe tabletat Selenium 100 mg dy here ne dite. Ju kisha lutur ne baze te ketyre informatave te me jepni nje pergjigje nga ana e juaj pasi jam nga kosova edhe nese marr rrugen per tirane ta di qfar te marr me vete dhe te jam e njoftuar rreth semundjes sime Faleminderit ne mirekuptim.

 • nazmije:

  pershendetje jam nje vajz nga kosova jam 34 vjeqare dhe jam e semur nga gjenrrat teroide.Para dy muja isha ne vizit te mjeku aj na rekomandoj letrox po me than drejten hala skom fillu mi marr e deshta te pys ty qka me rekomandon a ka naj bar popullor per eliminimine tyre ju pershendes

 • keti:

  Doktor pershendetje! Jam nje vajz 21 vjecare ,dhe kam problem me teroidet T3 me ka dal i larte. Per momentin nuk jam duke perdorur asnje kur sepse jam duke pritur diten e vizites per te ber dhe eko . Gjeja qe me shqeteson eshte se kam probleme ,nxehje ne gush ,nxehje ne kraharor dhe sikur me del afsh i nxeht nga kraharori ,kam si djegie te damareve te qafes qe kalon sa nga ana e majte ne te djatht.Kam pasur dhesi djegie ne shpatullen e majt ,si dhe rrahje te shpejta te zemres qe me behen ndonjeher,kam ndonjeher kercitje te zorreve dhe diarre,si dhe ditet e fundit zgjohem naten edhe kam vap si dhe dhimbje te fytit …. Cfar mund te perdor sa te me vij rradha e vizites per eko sepse ma kan len pak von si date…

 • Dr Hysni Dankshi:

  E nderuar Magbule ne receten time behet fjala per arrat jeshile me push qe behen ne mes te muajt Maj nga data 10-20 te ketij muaji. Kurse sa per gjembe gomari rriter ne fushe apo livadhe qe sherben per semundjen e melcise se zeze, dhe hepatitit. Per gjithcka munde te telefononi me nr 00355692106127 . Me respekt dr Hysniu Tirane.

 • besa:

  julute me mer dr hyseni me kallxoni maj ilaq per gjendrat teroide se ikam dy thmi te vegjel e nuk pomuj mej lo se nuk pokom ku ju lutemi me tregoni naj ilaq sa me shpejt se fort jom keq ju falminderit per mir koptim

 • besa:

  jam besa nga kosova kom probleme me gjendrat teroide aka naj ilaq per tu julutem nes dini me kallxoni se ikam dy thmi e nuk kom kuj meja lon per me ardh atje e ju lutem tregom naj ilaq se fort pom jepin ner voz kaniher po pengojn frymarje me rrespet ju falimin derit per mir koptim

 • besa:

  ae kuptu pytjen ju falimenderit

 • mevlyde:

  I nderuar me sa kuptova une pergjegjen e juaj tek une eshte problemi me melqine e zeze, kurse mua mjeket ketu me kane thane se une kam problem me xhandren tiroide dhe per kete diagnoz me kane dhene edhe terapin e asgje ne lidhje me melqin sme kane thene. Ndoshta po behem e tepert ama kur eshte ne pyetje shendeti besoj se mund te me kuptoni. Ju lutem ne baze te rezultatit te analizave dhe perdorimit te kesaj terapie qfar diagnoze mund te kem. Ju faleminderit per mirekuptim.

 • Dr Hysni Dankshi:

  Me shkrueni me qarte pyetjen se nuk po e kuptoj kete Shqipe. Nga dr Hysniu.

 • besa:

  nes mundesh ame tregon ilaqin edhe aosht e mushme per hurmat mekan thon te bojn mir aosht e vertet

 • arti:

  a me ben dem qe jom a perdori edhe cetryn ndaj apergjis dhe a me ben dem fara e zez qe jom a e perdori gjdo mengjes. ne ket gjender ne zmadhim te saj apo ne frymarje se kom probleme shum serioze saqe nuk di

 • arti:

  a me ben dem nese perdori barna cetryn ndaj alergjis qe mu ka shafaq dhe a me ben dem fara e zez ne gjender tiroide qe jom a e perdori

 • Dr Hysni Dankshi:

  Jo nuk bene deme pije pa problem. Ciao

 • besart beqiri:

  prsh Dr. babi jem vuan nga gjendrrat tiroide dhe rezultatet e analizave jane keto : T3, T4, TSH : T3 – 10.0 , T4 -275, TSH – 0,010 dhe glukoza 8.6 ,dhe perdor kete ilaq KLAMOKS BID 1000mg. A mund te jepni nje pergjigje se a ka mungese te jodit apo tepric edhe qfare te perodore dhe a mund ta sherosh kete a mundesh te me jepesh ndonje keshille , faleminderit, me respekt nga KOSOVA.

 • Dr Hysni Dankshi:

  Babai juaj eshte me mungese te jodit por ejani tek klinika per vizite & me sillni me vete te gjithe analizat ; Pastaj te jap mjekimin. Dr Hysniu

 • Dr Hysni Dankshi:

  Eja per nje konsult ne klinike me sillni edhe analizat tuaja. Cel;0695238127

 • Dr Hysni Dankshi:

  Me sillni analizat & nejani ne kliniken time per nje konsult.

Leave a Reply